Jak wybrać rozmiar buta?

Wybór właściwego numeru buta jest czasem utrudniony, z uwagi na fakt, że czasem należy pozostawić odpowiednią ilość wolnej przestrzeni. W przypadku, gdy dobieramy rozmiar buta do biegów krótkodystansowych lub innej podobnej aktywności, warto do długości stopy zarezerwować sobie nawet do centymetra wolnego miejsca.

Prawidłowe dopasowanie czyli jak wybrać rozmiar buta?

Dla każdej osoby, która nie wie, jak wybrać rozmiar buta, przydatne będzie kilka informacji. Przede wszystkim warto pomyśleć, czy w swojej garderobie posiadamy wygodne obuwie, w których czuliśmy się idealnie. Warto wtedy sprawdzić długość wkładki i na tej podstawie kupić nowe buty. Z uwagi na różnorakie numeracje, przydatnym narzędziem może się okazać tabela rozmiarów. Zawiera ona informacje o tym, który numer buta odpowiada długości naszej wkładki.

W przypadku, gdy nie udało nam się jeszcze trafić na idealnie dopasowane buty, należy zmierzyć długość swojej stopy. Warto pamiętać, że nie należy mierzyć gołej stopy, lecz w skarpetce (pomiary będą się różniły, a nam zależy na precyzji). Stopę mierzymy od pięty do dużego palca. Możemy to zrobić poprzez pomiar na czystej kartce papieru. Innym sposobem jest zaznaczenie dwóch linii na długości patyczka, który następnie przycinamy. W tym wypadku z przyciętym patyczkiem możemy łatwiej dobrać rozmiar buta. Istotne jest zmierzenie obydwu stóp, ponieważ ich długości mogą się różnić. Jeżeli tego nie zrobimy, przy pierwszym włożeniu nowych butów może okazać się, że w jednym z butów odczuwamy znaczny dyskomfort.

Jeżeli znamy już swój rozmiar buta, warto zastanowić się, ile wolnej przestrzeni powinniśmy zostawić w bucie. Zależy to już od każdego z nas, jednakże w przypadku butów dla początkującego biegacza powinny być one za duże o nie więcej niż pół centymetra. Więcej przestrzeni w tym przypadku może powodować dyskomfort związany z lataniem stopy po całym bucie. Łatwiej też o kontuzje, dlatego należy przykładać uwagę do odpowiedniego doboru rozmiaru obuwia. Dla bardziej doświadczonych biegaczy, którzy preferują długodystansowe biegi po nierównym terenie, zaleca się pozostawienie 1 centymetra luzu.

admin